בית חכם – הפעלת מכשירי חשמל מרחוק

על-ידי


דצמבר 28, 2014 8:59 pm


בפוסט זה אנו מתארים מערכת של הפעלת מכשירי חשמל מרחוק תוך שילוב אוטומציה בטלפון הנייד או בעצם כל סוג של אוטומציה שתעלה ברוחכם.

 

האתגרים:

  • הפעלת מכשיר חשמל מרחוק בצורה אלחוטית.
  • הפעלה מתוך הרשת או מחוצה לה ללא צורך לשנות את הקונפיגורציה של הראוטר.
  • שילוב של אוטומציה.

המערכת מבוססת על ארדוינו אליו חיברנו משדר ומקלט RF. שימוש ברכיבים אלו שהם זולים מאד, מאפשר למעשה לשני לוחות 'ארדוינו לדבר זה עם זה' גם מחדר לחדר. כל מה שהיינו צריכים לעשות הוא להלחים אנטנה קטנה לרכיבים כפי שניתן לראות בתמונה.

20141228_201747

בקופסה הלבנה יש לוח ארדוינו עם מקלט RF, וכן ממסר 220 וולט שמאפשר לארדוינו לפתוח ולסגור מעגל חשמלי ולהדליק לכבות כל מה שמחובר לשקע.

20141228_201702

בקצה השני יש רספברי פיי שמהווה את יחידת השליטה, ואליו מחובר לוח ארדוינו עם משדר RF.

20141228_202750 (1)

את הפקודות ניתן לשלוח לרספברי פיי בכמה אופנים. פקודה ישירה (SSH) כאשר נמצאים באותה רשת

משלוח מייל כאשר נמצאים מחוץ לרשת, וכך נפתר הצורך להמנע מקינפוג הראוטר. פתחנו חשבון מייל ייחודי ואנחנו שולחים אליו מייל כשתוכן המייל הוא ON או OFF. הרספברי פיי בודק כל דקה את המייל וכשהוא מוצא מייל חדש הוא מבצע את הפקודה שנמצאת בתוכן המייל. פשוט וקל ואמין, כשהמגרעת היחידה היא ההסתמכות (הזמנית) על מנגנון קיים של הרספברי פיי שמתזמן את קריאת המייל כל דקה.  אך לדעתנו כיוון שההפעלה היא מחוץ לרשת, המתנה של דקה היא אפשרית. בהפעלה מתוך הרשת ההפעלה היא מיידית.

מכיוון שההפעלה נעשית באמצעות משלוח מייל, ניתן להשתמש בכל איפיון של אוטומציה מהנייד או מהענן.

בנייד ניתן להשתמש בתוכנה כמו TASKER או זו שאהובה עלינו AUTOMAGIC לשלוח מייל עם תוכן מתאים, ולצורך כך אפילו בנינו אייקונים מתאימים במסך. ניתן לדוגמה להשתמש באוטומציה כך שתשלח פקודת הפעלה בשעה 2000 או כשהנייד נכנס לכפר סבא. או לחילופין להשתמש באוטומציה בענן כמו IFTTT באותו אופן כמו בנייד.

2014-12-28-20-54-26

וזה כל הסיפור. (סרטון)

נשמח להעביר את הקוד ולעזור לכל מי שרוצה לקחת חלק.

 

 

תגובות סגורות