התייעלות אנרגטית בעסקים זעירים

על-ידי


יוני 12, 2014 7:16 am


בצענו בעבר פרויקט פיילוט להתייעלות אנרגטית בעסקים זעירים. תחום הפעילות הזה מסובך ומאתגר בדיוק כמו ההתייעלות בבתים פרטיים.
הפוטנציאל המצטבר הוא אכן משמעותי, אך אם יש צורך להשקיע מאמץ, בסבסוד או בהפעלת אנשי מקצוע, מול כל עסק (או בית בהקשר זה) עלות הפעולה הינה יקרה מדי.
חנויות היעד הן חנויות זעירות שבדרך כלל נמצאות בשכירות, ושהתאורה בהן לא תמיד מותאמת לאופי החנות, ואם בוצע בהן שיפוץ הוא היה מינימלי. זה קריטי לנושא, שכן כאשר מתחילים להתייחס לחנויות גדולות יותר או חנויות רשת, יש מעורבות של יועצי תאורה ועיצוב ולשינוי התאורה יש אספקטים מעבר לחסכון. 
מאידך התכנית היא להחלפת תאורה לתאורת לד, כך שמדובר בהחלפה נקודתית של נורה או מנורה בכזו שתהיה חסכונית יותר.
בפיילוט בו השתתפנו העירייה מימנה את פעולות ההתייעלות, והחסכון היה מיידי ומשמעותי, כפי שהגרף בהמשך מראה, אך האתגר נותר כשהיה, איך מגיעים לכל בתי העסק?

אנו מבצעים כעת פרויקט נוסף בפתח תקווה ביחד עם העירייה. בפרויקט זה החנויות הן אלו שמממנות את פעולות ההתייעלות ומטרת הפרויקט היא הוזלת עלויות הביצוע מחד (משא ומתן מול ספקים לאחר גיבוש כמות, עבודה מרוכזת וכו') ויצירת מומנטום ולחץ חברתי מאידך.
התכנית המקורית בפתח תקווה הייתה לבקר בכל חנות פעם או פעמיים לכל היותר, כדי להוזיל עלויות תפעול, אך מסתבר שזה לא כל כך פשוט, בחנויות רבות בעל העסק לא נמצא, וגם אם מצליחים לאתר אותו אז קשה להתמקד בשיחה על חסכון והשקעה, בעיקר אם הוא חושב שיש כאן הוצאה כספית ולא מתנה.
כל זאת לאחר שצריכים להתגבר על החשדנות הבסיסית של דחית כל מה שנראה טוב מדי (איפה המילכוד?) וגם חוסר אמון בכך שהרשות מקדמת פרויקט עבורם.
מה שכן נראה שמתקדם זה המומנטום החברתי. אנו מגבשים קבוצה ראשונה של בתי עסק, אלו שפתוחים יותר ומוכנים להתנסות, ואנו יוצאים מנקודת הנחה שכל חנות כזו שתתייעל תסייע להפיץ את הבשורה לחנויות סביבה. הקשר בין בעלי החנויות הוא חזק והם מעבירים מידע (חיובי ושלילי) באופן רצוף ביניהם.
בנוסף פתחנו כלים אוטומטיים שמאפשרים לבצע תחשיב עלות וחסכון מיידיים על סמך הנתונים מהספקים, כך שאין צורך להריץ את הספק לכל חנות כדי שיתן הצעת מחיר. זו אחת הסיבות לכך שניתן להגיע לעלויות ביצוע נמוכות יותר.
חלק מבעלי העסק אליהם פנינו מתכננים להחליף תאורה בעצמם ואם אכן יבצעו זאת כתוצאה מהפרויקט זו גם תוצאה חיובית.
העובדה שהפרויקט מבוצע מטעם הרשות ולא פניה של ספק היא קריטית, שכן לאחר ההתגברות על סף החשדנות הבסיסי, יש פתיחות לשמוע כאשר אנו לא מייצגים ספק כזה או אחר.
בדומה לפיילוט שבצענו קודם לכן, לבעלי העסק ברור שניתן ויש צורך לחסוך, המגרעות של התאורה הקיימת (עלויות, חום, אורך חיים קצר) הן דבר שהם חווים ביום יום וידעו עוד לפני שפנינו אליהם.
אנו מתאמים כעת את גל ההתקנה הראשון בחנויות ברחובות השונים, ובחרנו במיוחד חנויות שיש להן מאפיינים דומים, כמו חנות תכשיטים/בגדים/נעליים/תיקים.
לסיבור העין בחנויות רבות מצאנו זרקורים כאלו שמתאימים יותר לאולם ספורט מאשר לחנות. מעבר לצריכת החשמל הגבוהה של הפנס, הוא מפיץ חום רב ובמקומות לא מעטים הפנסים פעלו אף במשך היום.

באחת החנויות שבהן נפעל (גדולה יחסית) יש 100 מנורות הלוגן מהסוג הזה. החלפתן בלד אמורה להוריד את עלויות התאורה השנתיות מ 19,000 ש"ח ל 7,000 ש"ח אך חסכון משמעותי נלווה יהיה שנורות הלד לא פולטות חום וגם אורך החיים שלהן ארוך יותר.

from Blogger http://ift.tt/1kp0BSs
via IFTTT

תגובות סגורות