התייעלות אנרגטית – חשיבותו של שינוי ההתנהגות

התייעלות אנרגטית היא סדרת פעולות שאמורה להביא לחסכון בעלויות צריכת חשמל (או אנרגיה באופן כללי) עם מינימום פגיעה במשתמשים.

הסיבה לצורך במינימום הפגיעה היא שחלק מאמצעי החסכון מתבססים על שינוי התנהגות, וכאשר יש פגיעה משמעותית בשגרת השימוש במתקן או בנוחות המשתמשים אז תמיד תמצא דרך לעקוף.

לדוגמה, אם נתקין גלאי תנועה במשרד שיש בו מיזוג, אז הגלאי יכבה את המזגן כשאין שימוש בחדר. אך אם הגלאי יתחיל לכבות את המזגן גם כשיש אנשים בחדר, או כי הוא לא רגיש מספיק או כי יש אנשים אך אין תנועה, אז זה יתחיל להפריע למשתמשים. ואם למשתמשים אין שום מוטיבציה לחסוך אז מיד ימצאו דרכים לנטרל את הגלאי.

הדרך לשינוי התנהגות אם כן היא באמצעות יצירת מוטיבציה ומינימום הפרעה למשתמשים.

מצד שני, ישנן פעולות התייעלות שתלויות באופן משמעותי בשינוי התנהגות של משתמשים, ולכן לא ניתן להתעלם מפן זה.

אז מה כן יוצר שינוי התנהגות? התשובות על פי מחקרים מפתיעות ואולי לא.

קליפ מעניין בנושא

הכלכלן ריצ'ר ת'אלר מאנגליה כתב על ניסוי בו הציעו לבעלי בתים באנגליה שתי דרכים להתייעל:

  • הנחה בהתקנת אמצעי בידוד או…
  • תשלום נמוך עבור צוות שיבוא וישפר בעצמו את הבידוד.

רוב המשתתפים בחרו בהצעה השניה, והמסקנה היא שנרצה כמה שפחות שהפעולות יפריעו לנו או ידרשו מאיתנו מאמץ. (קישור וקריאה נוספת).

ניסוי מעניין נוסף נעשה ברשת בתי מלון, שרצתה לחסוך בעלויות כביסה של מגבות. הם תלו שלטים בחדרים שהסבירו לאורחים את התרומה לסביבה בכך שיימנעו מלהשליך מגבת לכביסה, אלא אם היא באמת זקוקה להחלפה. לאורחים אחרים הם השאירו שלטים כמו "45% מהאורחים במלון נמנעים מהשלכת המגבת….". שינוי ההתנהגות שנמדד הראה בבירור שהמקרה השני גרם לשנוי הרצוי בהתנהגות.

המסקנות מהמחקרים הן:

  1.  הצגת מידע לכשעצמו לא גורמת לשינוי התנהגות אלא המחשת המידע והנגשתו. לדוגמה להמחיש שמה שניתן לחסוך בשנה שווה ערך לעלות חופשה.
  2. יש חשיבות רבה לאינטראקציה אישית ודרך הצגת המידע  – לדוגמה להדגיש שכולם כבר חסכו ורק אתה נשאר פראייר. דרך אפקטיבית נוספת היא התקנת אמצעי מדידה עם צגים. השארת מזגן דולק? המספרים ממש מול העיניים ומזה קשה להתעלם.
  3. שינוי התנהגות מוביל לשינוי גישה ולא להיפך.
הביטו בתמונות הבאות, אלו מהן מובילה לשינוי התנהגות לדעתכם?

 

 

 

 

הטבלה הבאה מסבירה על חשיבות שינוי ההתנהגות בהקשר להתייעלות אנרגטית (מקור)

Screenshot from 2013-12-27 12:12:36