זיהום אורי

על-ידי


פברואר 20, 2014 6:26 am


התלבטתי מאיפה להתחיל את הפוסט הזה והנה תשובה הולמת. נסו את הסימולטור הזה, הוא יתן לכם את הכיוון הכללי . מה שהוא מאפשר זה ל'הוסיף' עמודי תאורה לתמונה ולראות כיצד השמיים נעלמים לנו. אך ניתן גם לשנות את איפיון הנורה למצב שנקרא CUT OFF ולראות כיצד התאורה במקרה זה פחות מזיקה ומזהמת. (ראו את ההבדל בין שתי המנורות בתמונה)
אז מהו זיהום אור. אתם יכולים לראות את ההגדרה המלאה בויקיפדיה והכוונה היא לעודף אור (בזבוז בלשון פשוטה) שאינו ממוקד ולעיתים קרובות אף יוצר מיסוך אור, מסתיר לנו את השמיים. זיהום אור אם כן יכול להיות אור מפוזר כמו במנורה הימנית בתמונה, או כמות אור גבוהה ממה שצריך ברחובות שבילים וכל מקום מואר.
ראו הרצאה מאירה עיניים של ד"ר נועם לידר בנושא.
רובנו התרגלנו לתנאי התאורה בעיר, אך נסו לצאת לפעמים לאיזורים לא מוארים ולנסות לראות את השמיים והכוכבים ואחר כך נסו לראות אותם כשאתם בחזרה בעיר.
זיהום אור גורם כמובן לביזבוז, כמות התאורה שלא נחוצה היא כסף שנזרק לשווא, אך יש לו גם משמעויות נוספות ובעיקר השפעה הרסנית על האיזון האקולוגי בסביבה.
המצב לא היה כך תמיד בישראל (ראו תמונה מהאתר של קבוצת DARKSIDE שמכיל מידע רב כולל הסימולטור).
אנו מבצעים כעת פרויקט של החלפת תאורת חוץ ביישובי רמת הנגב לתאורת לד, ומטרתו מעבר לחסכון בחשמל היא לנצל את יכולת מיקוד נורות הלד ואפשרות העמעום שלהם כדי להפחית בצורה משמעותית את זיהום האור באיזור.
ואנו מקווים שבעוד שנה שנתיים כשתבקרו באיזור המועצה ומצפה רמון תוכלו גם להביט למעלה ולראות כוכבים.

from Blogger http://ift.tt/1h8zTOr
via IFTTT

תגובות סגורות