זיהום אור – הסבר מעמיק יותר

על-ידי


אפריל 20, 2014 8:06 am


נושא זיהום האור הוא נושא חדשני שמעט פעילות סביבתית קשורה אליו ישירות, וזה הסיבה שנרצה להעמיק את העיסוק בו, בעיקר בפרויקטים של תאורה ברמת נגב ומצפה רמון.
במהלך קריאת החומר באינטרנט נתקלנו באספקט מעניין של פעילות והוא ריכוז מידע ממקורות שונים בצורה אינטראקטיבטת שמאפשר גם התארגנויות של תושבים לקידום המודעות לנושא.
ראו את האתר הזה (GLOBE AT NIGHT). הוא משופע בהסברים אך החלק המעניין בו המפות של השנים השונות שמייצגות נתונים שהגיעו ממקורות שונים כולל מדידות של זיהום שהגיעו מ'סתם' אנשים בכל רחבי העולם.
המידע מגיע לא רק ממדידות שנעשות באמצעות הכלים באתר עצמו אלא גם מכלים אחרים כמו אפליקצית אנדרויד זו  שמאפשרת, בדרך קלה אינטראקטיבית ואפילו כיפית, לתעד את נושא זיהום האור באיזור בו מבוצעות התצפיות. או שאפשר להשתמש באפליקצית ווב של האתר עצמו
איזה סוג שמיים אתם רואים באיזור המגורים שלכם? האם זה כלל רלוונטי לבריאותכם? (רמז – אלו אותם כוכבים בתמונה רק הזיהום משתנה)

ואיך המקום בו אתם גרים נראה מהשמיים?

אז מהו זיהום אור? (LIGHT POLLUTION)
זיהום אור הוא האור העודף שמסתיר לנו את השמיים, משבש את מחזור החיים של בעלי חיים רבים (ובני אדם) פוגע בבריאות וגם גורם לביזבוז אנרגיה. בעוד שאנו הגענו לנושא מהסיבה האחרונה, האחרות מעניינות לא פחות, בעיקר כיוון שפתרון נכון יכול לסייע יותר מסתם חסכון בחשמל.
יש בעקרון שלשה סוגים של זיהום אור:
1. הסינוור שנובע ממקורות אור לא ממוקדים (תאורת חוץ בדרך כלל)
2. הסגת גבול של אור שמתרחשת כאשר האור המלאכותי שאמור להאיר את הרחוב פולש אלינו לחצר או הביתה .
3. הילת האור שנוצרת סביב יישובים עירוניים וכרכים שמקורה באור לא ממוקד ואור חוזר

נושא נוסף שכדאי להכיר הוא ההבדל בין סוגי התאורה השונים בהיבט של אורכי הגל.
חדשנות ומוצרים חדשים מלווים לעיתים תכופות במידע מבלבל וסותר, וכך זה גם בנושא התאורה. נורות הפלורסנט הקומפקטיות שנמכרות כבר כמה שנים בחנויות מתוייגות על ידי רבים כמסוכנות בגלל שיש בהן כספית, אך בבתים של רובנו ובעיקר במשרדים יש שפע של נורות פלורסנט רגילות.
וכעת כשנורות הלד הופכות להיות נפוצות שוב מגיעים נביאי הזעם ומזהירים משימוש בהם. אין אנו מקלים דעת, אך יש לדעת ולהבין לפני שנבהלים, ואם בוחרים להבהל אז כדאי לחשוב קודם על השימוש המופרז שכל אחד מאיתנו עושה בטלפון הסלולארי שדבוק לנו לאוזן שעות במשך היום.
לעניין זה נתייחס כאן רק לאורכי הגל ולמשמעות של השעון הביולוגי.
גוף האדם, ולמעשה כמעט כל יצור עלי אדמות כולל הצמחים זקוק להבדל בין החושך ליום כדי לנהל את השעון הביולוגי שלו. עובדי משמרות לילה תמיד היו חשופים ליותר מחלות וסכנות כי השעון אצלם מבולבל לחלוטין. בני האדם נמצאים בסביבה מוארת שעות רבות משעות הלילה, בין אם זה בכוונה או בין אם התאורה פולשת לביתם מהחוץ (ראו למעלה), ולכן חשוב להבין את הנושא.
פרופסור אברהם חיים חקר את הנושא ומאמריו פורסמו ברבים, והוא מדגיש את הסכנות בחשיפה לאור בשעות הלילה, והסכנה גבוהה יותר כאשר האור הוא אור בגלים קצרים. ולכן בהתייחס לנורות לד יש להבין שישנן נורות לד עם גל קצר (אור קר) וכאלו עם גל ארוך יותר (אור חם). הנורות עם האור החם דומות מאד לנורת להט כפי שמראה הטבלה הבאה. לכן אם כבר נחשפים לאור בלילה, עדיף לכזה עם אור חם, שכן את האור הקר הגוף מפרש כאור יום.
אנחנו נמשיך לכתוב בנושא ונשמח להערות והארות כרגיל.

 

תגובות סגורות