מערכת אגירת נתונים לחקר וניסוי

על-ידי


יוני 13, 2015 6:19 am


במסגרת הכנת מערכות הדגמה לאנרגיות מתחדשות ואחרות לבתי ספר פיתחנו גם מערכת אגירת נתונים מקוונת שאנחנו מעוניינים לקדם.

המערכת מבוססת על שלשה מודולים:

  1. ארדוינו – לוח עם בקר שמתחבר לחיישנים שונים ודוגם אותם. הלוח מחובר לצג דיגיטלי זעיר ונתוני המדידה מוצגים בו כל כמה שניות. בשלב זה הכנו כמה תצורות למודול זה (מזג אוויר, זרימת אוויר, יצור חשמל מפאנל וטורבינה, ומעגל חשמלי). הארדוינו זקוק למתח של 5 וולט ולכן ניתן למדוד גם בחוץ או אפילו להשתמש בפאנל סולארי כמקור מתח.
  2. רספברי פי – מחשב זעיר שיכול להתחבר לארדוינו ולאגור את נתוני המדידה. הנתונים נאגרים בקובץ CSV יומי. הרספבר פי זקוק למתח של 5 וולט ויכול לספק מתח עבודה לארדוינו, ולכן ניתן להפעיל את שני המודולים בחוץ או אפילו להשתמש בפאנל סולארי כמקור מתח.
  3. ענן – כאשר הרספברי פי מתחבר לאינטרנט (באמצעות כבל או חיבור אלחוטי), הוא מייצא למקום שנקבע מראש את קבצי הנתונים שאגר, ומדווח בזמן אמת את נתוני המדידה לשני שירותים חופשיים בהם אנו משתמשים.  שירות אגירת נתונים מקוון, ומערכת גרפים  (פרטים בהמשך).

המערכת מגיעה מוכנה לשימוש ויכולה לשמש כל מסגרת שזקוקה לאגירת נתונים והצגתם, בין אם מדובר בבית ספר וניסויי חקר או צורך אחר.

משתמשים מתקדמים יכולים להוסיף חיישנים ולבצע שינויים נוספים. המערכת פתוחה לכל.

 

בתמונה שני מודולים של ארדויני. הימני מחובר למעגל חשמלי לניסוי והשמאלי מודד מקורות מתח חיצוניים של אנרגיות מתחדשות (טורבינה ופאנל זעיר)

 

גרף אוטומטי באתר PLOT.LY

p1

אגירת נתונים באתר DATA.SPARKFUN

p2

תגובות סגורות