ספקטרום של אור לקראת פרויקט

על-ידי


יוני 20, 2015 7:29 am


אנו מתחילים להכנס לנושא האור והספקטרום של האור לקראת פרויקט של החלפת לדים ברשויות מקומיות, כאשר בהקשר זה הכוונה היא לקדם העלאת מודעות לנושא איכות האור (ארכי גל שונים והיבטים בריאותיים) וזיהום האור (אור עודף המאיר לשמיים וכן תאורת רחוב שחודרת לחצרות וגם לבתים). כאשר כמובן יש קשר בין השניים, שכן הגוף שלנו זקוק ליום ולילה והחושך אינו רק לשינה אלא גם כדי לאפשר לגוף לייצר הורמונים הנחוצים לו. האור העודף מהרחוב או הטלוויזיה או הנייד משבש מנגנון זה ולכן איכות האור רלוונטית מאד.

אז ראשית האור והספקטום טווח האור הנראה לנו כבני אדם הוא בהתאם לארכי הגל (הנמדדים בננו מטר) 380-750.  לפני זה ואחרי זה יש אור אינפרה רד ועל סגול ובוודאי רבים מכם ראו לדוגמה כיצד נחש יכול לתקוף בלילה בחושך מוחלט. חיות רבות יכולות לראות או בטווחים שונים מבני האדם.

אנו משתמשים כעת בכלים של אתר קוד פתוח  כאשר יש לנו קיט שלהם (מומלץ לכל אחד) שמכיל מצלמת WEBCAM והוא יכול לפרק למעשה את מקור האור לספקטרום השונה, באמצעות שיקוף מקור האור על משטח שגורם לו להשבר (דיסק DVD רגיל במקרה זה). פרטים נוספים למתעניינים  הקיט זה הוא למעשה ספקטרוסקופ לבניה עצמית. וכלים נוספים באתר שלהם, מאפשרים לנתח את מקור האור, ואפילו לייצא את הנתונים. בנושא זה נרחיב בהמשך כי זה יהיה עיקר הפרויקט, עיבוד הנתונים והשוואה.

זה הצעצוע שלנו, והתוצר של הצילום מועלה לאתר כפי שרואים בקישור זה לספקטרום של יום בהיר בשעות הבוקר. שחקו עם האפשרויות השונות לתצוגה.

 

בתמונה הבאה רואים את  אותם נתונים כמו בקישור אך עם הדגשה של הספקטרום בטווח הנראה .

דפקבארוצ

 

כפי שאתם רואים, ישנו פחות או יותר איזון בין שלשת הצבעים העיקריים, ירוק אדום וכחול. אך מחקרים רפואיים מראים שחשיפה לאור בשעות הלילה אינה בריאה לנו, הגוף זקוק לאור וחושך כדי לכוונן את השעון הביולוגי, שמתזמן הליכים שונים ביום ובלילה. המחקרים מראים שמבין אורכי הגל הפחות בריאים בחשיפת לילה, נמצאים הטווחים הקצרים קרי האור הכחול. אין זה אומר שהאור כחול, למעשה אור לד עם הרבה כחול יהיה מה שקרוי אור קר וצבעו יהיה לבן בוהק.

ישנם פרסומים רבים כעת באינטרנט, ואזהרות מחשיפה לאור בלילה (מה שמאד נכון), אך נעשות בהן הכללות, והתוצאה הינה לבסוף התעלמות. כדאי להבין את הנושא וללמוד אותו.

עדיף לכם לא להיות חשופים לאור בלילה, ואם אתם כן (הרי כולנו רואים טלוויזיה ודבוקים למסך המחשב וערים שעות רבות) אז עדיף לא להיות חשופים לאור לד קר (אורך גלים קצר, אור כחול).

קישורים רלוונטים

עמדת משרד הבריאות – הוצאה כהבהרה לפרסום קודם שלהם שיצר בלבול

חוות דעת של רשות הטבע והגנים בנושא

מפרט של משרד השיכון בנושא – התייחסות לתקנים פוטוביולוגיים

וגם נבואת הזעם של פרופסור אברהם חיים. בוודאי מבוססת מדעית אך היא יוצרת אפקט הפוך כי היא כל כך מפחידה ומוחלטת ולכן מתעלמים ממנה וזה ניכר בטרוניות שלו כפי שמובעות במאמר.

 

 

נמשיך לכתוב בנושא

תגובות סגורות